Przejdź do treści

Jak odbudować cały organizm?

  • przez

Każdy człowiek, który zmaga się ze zbędnymi kilogramami, ma w swoim życiu chwile wzlotów i upadków. Najczęściej stara się zaakceptować swoją nadwagę. Wmawia wszystkim wokół, że wygląd zewnętrzny nie jest dla niego ważny, a gdy zostaje zupełnie sam, jego myślenie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Czuje się nieatrakcyjnie i niby chce coś z tym zrobić, ale nie ma pojęcia, jak powinna wyglądać prawidłowa odbudowa organizmu. Podjęcie decyzji o zmianie jest natomiast najważniejszym krokiem do zawalczenia o lepszy wygląd i stan ciała. Potem trzeba już tylko działać. A jak to robić skutecznie i w miarę komfortowo?

Zbędnych kilogramów oczywiście należy się pozbyć i najlepiej to zrobić jak najszybciej. Nie chodzi już tylko o kwestie estetyczne, choć i one mają dla większości ludzi spore znaczenie. Nadwaga i otyłość to bowiem choroby. Choroby bardzo ciężkie, które doprowadzają do rozwijania się kolejnych dolegliwości. Mogą powodować nadciśnienie tętnicze, uszkadzać narządy wewnętrzne i pogarszać funkcjonowanie całego organizmu. Zbędne kilogramy trzeba zatem zrzucić, myśląc tutaj przede wszystkim o własnym zdrowiu. A jak to zrobić? Najważniejsza będzie oczywiście sama dieta. Nie musi być ona skomplikowana. Osoba otyła wręcz nie powinna przechodzić na rygorystyczne i niskokaloryczne jadłospisy, bo najprawdopodobniej szybko zacznie odczuwać na nich głód, a to może powodować regularne ataki obżarstwa. Lepiej powoli i stopniowo wprowadzać zmiany do swojego dotychczasowego jadłospisu – napoje gazowane zastąpić zwykłą wodą, a tłuste mięsa rybami oraz nabiałem. Odnowa organizmu będzie zachodzić jeszcze szybciej, jeżeli racjonalną dietę uzupełni się dobrze skomponowaną suplementacją. Większość ludzi powinna przyjmować przynajmniej witaminę D. W okresie jesiennym i zimowym wszyscy cierpią na jej niedobory, ponieważ jest ona wytwarzana przez skórę pod wpływem promieni słonecznych.

Dieta odgrywa oczywiście najważniejszą rolę, ale do całkowitej i efektywnej odbudowy oraz regeneracji organizmu potrzebna jest jeszcze aktywność fizyczna. Dziś brakuje jej natomiast niemalże każdemu człowiekowi. Ludzie ruszają się niestety coraz mniej. Stali się bardzo wygodni. Nie chcą się przemęczać i tracić swojej energii. Nawet do pracy dojeżdżają samochodami bądź środkami publicznego transportu, zamiast przejść się czy pojechać na rowerze albo nawet wyjść dwa przystanki wcześniej i zrobić sobie krótki spacer. Inne stały się też formy wypoczynku. Dawniej ludzie odpoczywali na świeżym powietrzu, podczas gdy dziś zamykają się w swoich czterech ścianach i oddają totalnie bezwartościowym rozrywkom. Warto natomiast wprowadzić jakąś formę ruchu do codzienności. Kobietom na pewno przypadnie do gustu zwykły fitness, który polega na wykonywaniu wzmacniających ćwiczeń. Mężczyźni mogą z kolei spróbować swoich sił na siłowni, by popracować nad mięśniami i ogólną sprawnością oraz kondycją. Możliwości jest całe mnóstwo. Trzeba tylko chcieć i zmotywować się do tego, by wytrwać w nowych postanowieniach.