Przejdź do treści

Pierwszy raz na siłowni

  • przez

W ostatnim czasie siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie. Zmieniły się bowiem kanony urody. Nikt już nie uważa, że mocno wychudzone ciała są czymś pięknym i apetycznym. Atrakcyjne stały się sylwetki sportowe i lekko umięśnione, które można sobie wyrzeźbić jedynie z pomocą treningu siłowego. Jeżeli i ty chcesz się nim zająć, najprawdopodobniej masz już swój karnet do klubu fitness. Bardzo możliwe jednak, że siłownia trochę cię przeraża, bo skoro nigdy wcześniej w niej nie byłeś, nie wiesz, jak masz się zachować na miejscu. Podejdź do wszystkiego na spokojnie. Ułóż prowizoryczny plan działania i postępuj zgodnie z nim. Pozwól sobie także na popełnianie błędów. Wszystkiego nauczysz się z czasem, tak jak i stali bywalcy siłowni.

Już sam wybór siłowni powinieneś dokładnie przemyśleć. Jeżeli bowiem mieszkasz w dużym mieście, najprawdopodobniej masz całkiem sporą ilość klubów fitness do wyboru. Przyjrzyj się im wszystkim. Spróbuj wykupić sobie karnet do takiego miejsca, do jakiego na pewno będziesz chodzić. A po czym to poznasz? Przede wszystkim po lokalizacji. Jeżeli bowiem sam dojazd na siłownię będzie ci zajmować pół godziny albo całą godzinę, istnieje spora szansa, że gdy zdarzy ci się dzień z mocno napiętym grafikiem, odpuścisz sobie trening. Tak samo może się stać podczas niepogody czy korków. Nie ryzykuj więc i spróbuj znaleźć siłownię albo w okolicy swojego miejsca zamieszkania, albo w pobliżu twojego miejsca pracy. Dzięki temu nie będziesz mieć żadnych wymówek, by nie udać się na trening. A to bardzo ważne, by ćwiczyć regularnie i trzymać się ustalonego planu, bo tylko w taki sposób możesz rzeczywiście skutecznie zmienić wygląd ciała.

Dzięki treningom na siłowni możliwa jest totalna odbudowa organizmu. Ćwicząc, jesteś w stanie popracować nad swoją wydolnością, zbudować większe mięśnie i zmienić całkowicie wygląd sylwetki. Nie próbuj jednak łapać wszystkich srok za ogon. Obierz sobie cel główny i najpierw skoncentruj się tylko na nim. Jako osoba początkująca nie masz odpowiedniej wiedzy do tego, by jednocześnie dbać o kondycję, wzmacniać mięśnie i rozciągać ciało. W takim wypadku musiałbyś wykonywać przynajmniej pięć treningów w tygodniu, a nieprzyzwyczajone do wysiłku ciało szybko zaczęłoby się buntować, przez co sam straciłbyś ochotę na dalszą aktywność. Skoncentruj się. Załóż, że przez pierwszych kilka tygodni będziesz wykonywać treningi ogólnorozwojowe. Zbuduj je z ćwiczeń wielostawowych, które wzmacniają jednocześnie różne grupy mięśniowe. Potem przyjdzie czas na rozdzielenie treningu. Najpierw musisz oswoić się z nowym miejscem, by zacząć prawdziwie działać.

Oczywiście inaczej musi postępować osoba zupełnie początkująca, a inaczej osoba zaawansowana. Jeżeli bowiem miałeś już kiedyś do czynienia z siłownią, a teraz twoim celem jest wyłącznie przyrost masy mięśniowej, powinieneś skoncentrować się zarówno na aktywności, jak i na samej diecie. Dopasuj plan działania do celu. Nie ćwicz bezmyślnie, bo nie przyniesie ci to żadnych wyraźnych efektów.