Przejdź do treści

Jak odpowiednio zaplanować ćwiczenia na rzeźbę?

  • przez

Wiele osób marzy o wypracowaniu wyrzeźbionej, wysportowanej figury. Ale trzeba sobie uzmysłowić, że taki trening na rzeźbę nie jest odpowiedni dla wszystkich i powinna go poprzedzić ciężką pracą. Z jakiego powodu tak się dzieje? Ponieważ taki wysiłek wymaga właściwego przygotowania ciała – zaleca się, by było ono pozbawione zbyt dużej ilości tłuszczu, a przy tym powinno posiadać ono wymaganą masę mięśniową, żeby tego typu ćwiczenia miały sens. Niezbędne będzie także poznanie własnego organizmu, jego możliwości czy też wiedza o przygotowaniu treningu.
Każdego roku większą popularnością cieszy się trening rodzaju SPLIT. Polega on na przypisaniu wybranego dnia treningowego do danej grupy mięśniowej. Niekiedy grupy zezwala się łączyć, jednak w sposób odpowiednio przemyślany, który nie doprowadzi do przetrenowania.

Plan treningowy na rzeźbę prowadzony przez trzy dni zezwala na robienie ćwiczeń w wybrane uprzednio dni. Zaleca się, aby utrzymać przemyślane odstępy czasowe pomiędzy nimi i dać mięśniom czas na regenerację. Świetnie się sprawdzi plan, który uruchamia wskazane grupy mięśniowe we wtorek, czwartek i sobotę. To tylko przykład propozycji, ale pozwoli na zaplanowanie przemyślanego trenowania mięśni.

Trzydniowy plan treningowy na rzeźbę mogą zastosować również osoby dopiero zaczynające treningi. W przypadku takich ludzi, ważne jest, żeby nie przetrenować się i nie przecenić swoich możliwości. Powinno się również zasięgnąć rady profesjonalisty, który ma sporą wiedzę w tym temacie i pomoże ustalić właściwe serie i liczbę powtórzeń. Należy odnotować, że trening nie ma miejsca wśród mało wymagających i zabierać się za niego powinny osoby, które nie mają kłopotów ze zdrowiem.