Przejdź do treści

Trening FBW

  • przez

FBW, czyli Full Body Workout, to trening siłowy całego ciała. Polega na ćwiczeniu podczas jednej sesji treningowej wszystkich grup mięśniowych. Jest bardzo skuteczny przy budowie masy mięśniowej.
Trening obwodowy, bo tak również nazywany jest trening FBW, polega na wykonywaniu ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe zaczynając od największych, a kończąc na najmniejszych grupach. Najczęściej jest zatem rozpoczynany treningiem nóg, później pleców, klatki piersiowej, tricepsów, bicepsów, a kończy się treningiem brzucha. Cała jednostka treningowa jest bardzo intensywna, dlatego nie trzeba potem wykonywać dodatkowych ćwiczeń aerobowych. Należy jednak pamiętać o obowiązkowej dobrej rozgrzewce poprzedzającej trening. Podczas ćwiczeń FBW wykorzystuje się obciążenie tj. hantle lub sztangi lub po prostu ciężar własnego ciała. Jest to zależnie od wykonywanego ćwiczenia oraz własnych możliwości. Zaleca się wykonywanie treningu obwodowego trzy razy w tygodniu. Daje to najlepsze efekty i nie przemęcza organizmu. Dni odpoczynku można zapełnić niezbyt intensywnymi treningami cardio, np. przejażdżką na rowerze.
Zestawy treningowe FBW składają się z kilku ćwiczeń na wszystkie partie mięśniowe. Najlepsze efekty osiąga się wykonując od 6 do 12 powtórzeń. Dla urozmaicenia ćwiczeń można ułożyć dwa plany treningowe i wykonywać je na zmianę.
Osoby, które chcą spróbować czegoś nowego, mogą zastosować trening FBW 5×5. Jest to metoda mająca zaskoczyć organizm. Istnieje wiele odmian takiego treningu np. wykonywanie 5 powtórzeń każdego ćwiczenia w 5 seriach lub wykonywanie w 1 sesji po 15 powtórzeń, a 2 pozostałych – 10 powtórzeń.
Trening obwodowy to świetny sposób na zbudowanie masy mięśniowej zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Jedyne o czym należy pamiętać to dobór odpowiedniego do swoich możliwości obciążenia i skupieniu się na prawidłowej technice ćwiczeń.